Pierdoły, ciekawe, śmieszne, zaskakujące, potrzebne i inne zajefajne rzeczy
Najlepsze Blogi Mp3, divix i gsm
Blog > Komentarze do wpisu
PIELĘGNACJA AKWARIUM
Poradnik

 Pielęgnacja akwarium

 

Woda w akwarium w którym znajdują się ryby i rośliny podlega zamianom w wyniku zachodzących procesów przemiany materii. Wiadomo iż w akwarystyce procesy te wywołują starzenie wody. Woda stara to taka woda która w akwarium jest więcej niż 20 dni a woda świeża do ok 20 dni. Czyli po prostu wodę trzeba wymieniać na świeżą, pamiętajcie iż woda z kranu jest chlorowana dlatego zanim wlejecie ją do akwarium musi ostać się przez ok 2-3 dni, pamiętajcie o tym aby woda dolewana do akwarium miała taką samą temperaturę jak woda znajdująca się w akwarium. Woda także może być twarda lub miękka oraz posiada różne odczyny, pewnie wszystko z chemii czy biologii wiecie, odczynniki do zbadania tych właściwości można kupić w sklepach zoologicznych. Pielęgnacje akwarium można podzielić na pielęgnacje codzienną, cokilkudniową (zależnie od potrzeb) i comiesięczną. Oczywiście przed takimi działa nimi musicie mieć czyste ręce!!!, powinniście także dobrze się do nich przygotować np. powinniście mieć jakąś szmatę aby wycierać wode bo jak wiadomo zawsze coś się rozleje :)

Pielęgnacja codzienna: to oprócz karmienia ryb, należy włączyć pompkę i światło, sprawdzić temperaturę wody, sprawdzić czy wszystkie urządzenia działają poprawnie i czy w akwarium nie ma zwłok ryb.

Pielęgnacja cokilkudniowa: to podmiana wody na świeżą (ok 1/5 wody wymieniamy wystarczy raz na 2 tygodnie chyba że częściej wymagają ryby jakie będziecie hodować), przycięcie roślin, usunięcie zgniłych części roślin, czyszczenie szyb jeśli są porośnięte glonami.

Pielęgnacja comiesięczna: (lub rzadziej-im większe akwarium tym rzadziej gruntownie sprzątamy)- do tych prac należy gruntowne przeczyszczanie filtrów, pompki, dokładne oczyszczenie szyb, przycinka roślin, zmniejszenie ilości ryb (w razie potrzeby), gruntowne odmulanie dna zbiornika, wymiana ok 1/4 wody w akwarium ale pamiętajcie żeby woda była wcześniej odstana min. 3 dni żeby chlor i inne związki się ulotniły.

 

Polecam także gruntowne czyszczenie akwarium co półtora roku tzn. płukanie żwiru czy wymiana przynajmniej połowy wody. Do prac pielęgnacyjnych możemy też zaliczyć "witaminizowanie" wody, jest taki środek tzw. sól akwariowa lub inny jeśli iż taki znacie, zabarwia wodę na niebiesko oraz zawiera składniki do profilaktycznej ochrony ryb przed pasożytami czy jakimiś chorobami.


Sytuacje nadzwyczajne w akwarium, glony, ślimaki, przecieki
 
Jak wiadomo wszystko się może zdarzyć- tym bardziej w akwarium gdzie jest kilka elektrycznych urządzeń i woda... Poniżej opisze wam kilka nadzwyczajnych sytuacji na które powinniśmy być przygotowani! 
 
Jeśli nie chcemy się zaskoczyć "katastrofami" ze strony technicznej to powinniśmy dysponować awaryjnymi: grzałką, akwarium ( min.20l.), pompką akwariową. Jest to po to a byśmy mogli przenieść ryby czy rośliny z uszkodzonego zbiornika w sytuacji gdy nam pęknie czy będzie nagle przeciekał (powyższe akcesoria przydatne s ą także w przypadku chorób ryb)- oczywiście przeniesienie ryb do innego na szybko zorganizowanego zbiornika w przypadku awarii technicznej nie może trwać więcej niż 3 dni chyba że będzie on odpowiedni duży i z podobnymi warunkami fizyczno-bilogicznymi jak zbiornik ogólny. Jeśli akwarium zaczęło nam przeciekać i mamy możliwość przeniesienia ryb to robimy to. W przypadku małych przecieków na długości do do 2 cm, lub przecieków w jednym punkcie proponuje wpierw uszczelnienie go od zewnątrz oczywiście nietoksycznym silikonem akwarystycznym. Jeśli uszkodzenie jest większe do po przeniesieniu ryb z akwarium usuwamy wodę, dekoracje żwir itd... ususzmy akwarium ale dokładnie! i wtedy od zewnątrz możemy zacząć silikonować, następnie po ok 24 h akwarium płuczemy i urządzamy je ponownie.
 
Nagłe inwazje ślimaków i innego robactwa - no to już gorsza sprawa. Ślimaki takie najpopularniejsze jak wiadomo są obojnakami, wystarczy aby do akwarium dostała się ikra a po pewnym czasie zauważymy iż w akwarium brakuje nam roślin. Ślimaki także zatruwają wodę swoimi toksycznymi odchodami!. Jeśli chcecie się ich pozbyć możecie próbować z gotowymi do tego celu środkami chemicznymi do kupienia w sklepach zoo. jednak niszczą one rośliny i nie są skuteczne w 100 %. Najskuteczniej jest niestety radykalnie wyrzucić wszystkie rośliny z akwarium, żwir wygotować w wodzie z dodatkiem soli, akwarium wyszorować a następnie suszyć przez 2 dni, wkłady filtracyjne wymienić na nowe a inne urządzenia dobrze wyszorować i także wysuszyć - jest to skuteczne jednak pamiętajcie o suszeniu- jeśli gdzieś ikra pozostanie w zakamarkach np. pompki to .ślimaki się odrodzą - suszenie możecie nawet przedłużyć, ja kiedyś suszyłem wszystko tydzień i później miałem już spokój ze ślimakami! :) aaa ryby raczej nie powinny przenosić ślimaków czy ich ikry, jednak znam są przypadki że Razbory Klinowe były nosicielami pewnego gatunku ślimaków! Jeśli do akwarium zawleczemy inne robactwo to postępujemy podobnie jak w przypadku ślimaków ale pamiętajcie aby woda był "nowa" i nie które gatunki żywiątek wodnych może być przenoszonych przez ryby szczególnie te wolno pływające. Aby się ustrzec przed takimi przypadkami należy przed kupnem roślin dokładnie obejrzeć czy w akwarium w którym się znajdują nie ma ślimaków, nie można do akwarium tropikalnego przynosić np. roślinek z rzeki czy jakiś ryb!!!- z tego co słyszałem były takie przypadki :D 
 
Glony w akwairum- jest to bardzo uciążliwe, glony porastają szyby w akwarium, rośliny dekoracje. Mogą powodować "zakwit wody" a co dalej prowadzi do przykrego zapachu wody. Rozwój glonów jest związany z nieodpowiednim oświetleniem, poniżej podzieliłem glony na brunatne i zielone zależne od natężenie światła:

Glony zielone- są spowodowane zbyt silnym oświetleniem, po prostu należy zmniejszyć oświetlenie akwarium, a rośliny najbardziej porośnięte glonami usunąć, Dekoracje czy inne urządzenia techniczne należy dobrze wyszorować.

Glony brunatne- są związane z za słabym oświetleniem, należy zwiększyć natężenie oświetlenia, nie podawać rybom zbyt dużej ilości suchego pokarmu.

W obu tych przypadkach należy przestrzegać zasad higieny opisanych na początku tego działu.

Zmleczenie- zmętnienie wody- spowodowane jest zbyt silnym rozwojem pierwotniaków, takie zmętnienie lekkie może wystąpić kilka dni po założeniu akwarium- wtedy nie należ się martwić bo zniknie po kilku dniach same. Jeśli zmętnienie następuje później to prze: zbyt dużą ilość pokarmów suchych, rzadkie czyszczenie dna. Jeśli chcemy to zwalczyć to należy intensywnie filtrować wodę, zastosować się do porad nt. czyszczenia okresowego akwarium, nie podawać zbyt dużej ilość pokarmów suchych rybom.

Korzuszek na pow. wody- jest on z kurzu oraz drobno ustrojów osiadłych na powierzchni wody. Jeśli chcemy temu zapobiec musimy mieć przykryte akwarium np. szybą, należy przewietrzać akwarium, można go też zebrać bibułką lub ligniną. Jeśli hodujemy w akwarium z takim korzuszkiem ryby labiryntowate to musimy jak najszybciej go zlikwidować bo będzie utrudniał im oddychanie! 
sobota, 12 maja 2007, trolikwar

Polecane wpisy

  • Poradnik, jak dzwonić za darmo z internetu

    Opis sposobów darmowego dzwonienia poprzez internet Na wstępie chciałbym powiedzieć, że dzwonimy przez internetowy telefon, który jak każdy inny jest płatny, ty

  • PRAKTYCZNE PORADY DOMOWE - Część 2

    Porady zebrane ze starych wieków, ale też i całkiem nowe. Przy niektórych poradach widnieją daty oznaczające rok wydania publikacji, z której zostały zaczerpnię

  • PRAKTYCZNE PORADY DOMOWE - Część 1

    Porady zebrane ze starych wieków, ale też i całkiem nowe. Przy niektórych poradach widnieją daty oznaczające rok wydania publikacji, z której zostały zaczerpnię